Americká raketa – 1200HP Corvette

10. jún 2019Publikoval M. Lábaj

Známy americký úpravca, ktorý rád vyháňa výkon na samý limit možností, sa tento krát pohral s novou Corvettou ZR1. V ponuke je viac výkonnostných verzií, „najslabšia“ má 850 koní, zlatá stredná cesta je celkom slušných 1000 koní. Kto si však trúfa skrotiť divoké americké poníky, ten si môže objednať rovných 1200 jedincov (895 kW) - teda balík s názvom HPE1200.

Hennessey sa taký výkon podarilo dostať z 6,2-litrovej V8-čky vďaka dlhému listu úprav. Z neho môžeme vypichnúť napríklad zväčšený sériový kompresor, vačkové hriadele vlastnej výroby či kompletný športový systém nasávania vzduchu. Spaliny osemvalca sú síce filtrované priepustnejším katalyzátorom, v nerezovom výfukovom systéme je ale vytváraná hotová eufónia pre uši. Na začiatku tohto zoznamu sa nachádza ešte zaujímavejší údaj. Je to číslo, koľko Newtonmetrov tento agregát dokáže vyprodukovať. Je to brutálnych 1445 Nm. Nie je to dokonca úplný vrchol možností, no pre nás smrteľníkov plne dostačujúce.

Čo na to prevodovka? Hennessey uvádza, že 7-stupňový manuál túto porciu zvládne ľavou zadnou. Keď ale chcete byť rýchlejší môžete si priobjednať zosilnenú aickú skriňu s ôsmimi prevodmi. Balík HPE1200 na ZR1 avšak má jeden háčik, tých tisíc-dvesto koní je dostupných iba ak je v nádrži 100-oktánový benzín. Na klasický 95-oktán produkuje Corvette o zhruba 100 koní menej. Američania sú si istý svojou prácou, na auto dávajú 3-ročnú záruku alebo 58 000 km. ZR1-tku tak už stačí len predstaviť našim európskym úradníkom.

text: M.Lábaj, foto: Hennessey