Prvý máj bol opäť sviatkom motoristov

08. máj 2019Publikoval P. Kovács

Pojem majáles si už niekoľko rokov u nás tí praví motoristi spájajú s podujatím Power fest. V kalendári eventov uskutočnených na Slovakia Ringu nemohol chýbať ani tento rok a veru neostal nič dlžný svojej povesti. Extrémna koncentrácia konských síl a kombinácia najrozličnejších dvoj a štvorkolesových mašín v sprievode krásnych báb a množstva doplnkových atrakcií ponúkla divákom krásne strávený sviatok práce.

"Drag, Drift a Tuning majáles" hostil 2.kolo slovenského šprintérskeho šampionátu a zaregistrovalo sa doň celkovo 165 pretekárov z piatich štátov. Súboje brutálnych áut a motocyklov prinášali často neuveriteľné výsledky a opäť sa preukázal trend neustáleho posúvania hraníc tohto extrémneho motoršportu.  Najrýchlejším na štyroch kolesách bol domáci pretekár Zsolt Jóba na upravenom Nissane GTR, ktorý pokoril 201-metrovú trať spevným štartom za 6,785 sekundy. V triede Motocykle cenu za absolútne najlepší čas prevzal rakúsky pretekár Peter Seebacher na preplňovanom drag špeciáli BMW, ktorý famóznym časom 5,68s. stanovil nový traťový rekord, pri čom jeho maximálka v cieli bola 212 km/h!

Okrem drag racingu si na svoje prišli aj fanúšikovia jazdy bokom, keďže sa konal aj závod zaradený do medzinárodného kalendára maďarského promotéra Drifting.hu. Preteky boli vypísané výhradne pre triedu PRO a stretla sa opäť veľmi silná konkurencia špičkových strojov. Vo finálových dueloch si víťazstvo vybojoval slovenský driftér Roman Kolesár na preplňovanom BMW s výkonom 800 koní a 800Nm. Za nim skončili maďarskí majstri volantu Magyar Tamás s dieslovým "Terrorbenzom", Bócsik Oszkár s 550-koňovým BMW E30 V8 turbo a Zángó Zoltán na BMW V8 kompresor.

Miestom na oddych od "hromobitia" bol paddock, kde vládla uvoľnená atmosféra okolo statickej výstavy upravených, zriedkavých a vzácnych áut. Súťažiť sa dalo o trofeje stylingového seriálu Show & Shine Slovakia a merali sa i decibely audio sústav aj výfukov. Nechýbalo moderované predstavenie áut, fotenie s dievčatami, svoju vyčlenenú zónu mal aj slovenský Subaru klub a to všetko pri podmaze live setov DJ-a.

M5: Peter Seebacher (BMW S1000RR)

1/8 míle s pevným štartom zdolal najrýchlejšie Zsolt Jóba.

Erika Fehéra tento krát tisíc koňová technika zradila a finálové jazdy musel vynechať.

Striebro v kategórii P4 si vybojoval Rado Nemček na kurióznom špeciále Smart, ktorý poháňa 1,4-litrový agregát z motocykla s výkonom 200 konských síl.

Rudo Nowák a jeho brutálne Coupé je už neoddeliteľnou súčasťou našich majstrovstiev.

Šprintérsku premiéru malo 1.mája novučké BMW M850i.

Hegyi Béla na 300+HP Golfe TDi si do Maďarska bral striebro triedy P5.